Pyszna babka

Babka ziemniaczana – blog poświęcony zdrowiu

Dlaczego babka z ziemniaków jest godna uwagi?

Dlaczego babka z ziemniaków jest godna uwagi?

Babka ziemniaczana jest bez wątpienia jedną z bardziej tradycyjnych potraw kuchni staropolskiej. Jest to szczególnie godna polecenia potrawa dla wszystkich tych, którzy kochają ziemniaki. Warzywa te warto jadać, gdyż zawierają one spore ilości cennych dla naszego zdrowia składników. Ponadto, babka z ziemniaków jest niezwykle prosta w przygotowaniu i pasuje do niej wiele dodatków.

Poznaj właściwości ziemniaków

Nie ulega wątpliwości, że ziemniaki należą do jednych z najpopularniejszych w Polsce warzyw. Ziemniaki znajdują bardzo wiele zastosowań, dlatego przepadają za nimi osoby w różnym wieku i z różnymi preferencjami smakowymi. W ziemniakach znajduje się mnóstwo witaminy C, która jest niezwykle silnym antyoksydantem. Ziemniaki są w stanie wspomóc walkę z wolnymi rodnikami. Przypisuje się im również właściwości wzmacniające odporność. Co więcej, ziemniaki to prawdziwa skarbnica potasu. Regularnie jadane ziemniaki są również w stanie wspomóc naszą walkę ze schorzeniami układu krążenia. Wreszcie, w ziemniakach znajdziemy całkiem spore ilości magnezu, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Magnez jest godny polecenia także dla osób, które narzekają na drżenie kończyn, chroniczne zmęczenie, a także na zaburzenia lękowe i depresję. Ziemniaki posiadają także pewne ilości dobrze przyswajalnego żelaza, wapnia oraz fosforu.

Podaj babkę z odpowiednimi dodatkami

Wspomniana już na wstępie babka ziemniaczana jest szczególnie popularna na Podlasiu. Danie to wykonywane jest z ziemniaków słynących z wielu dobroczynnych właściwości. Do przygotowania babki ziemniaczanej najlepiej byłoby wykorzystać warzywa dobrej jakości. Jeżeli mamy taką możliwość, wykorzystajmy ziemniaki pochodzące z ekologicznych upraw. Nie ulega wątpliwości, że babkę z ziemniaków należy odpowiednio przyprawić. W przeciwnym razie całość może być nieco mdła. Do przyprawienia babki warto wykorzystać nie tylko pieprz oraz sól, ale również zioła. Godne uwagi są w szczególności takie zioła jak majeranek, oregano, bazylia czy estragon. Zioła mogą być zarówno suszone jak i świeże. Bez wątpienia należy pamiętać także o dodatku wędzonego boczku lub szynki, jeżeli przepadamy za daniami mięsnymi. Dobrze byłoby przyjrzeć się również babkom zawierającym innego rodzaju dodatki warzywne. Warto wykorzystać kukurydzę, groszek cukrowy, a także marchewkę. Przepis na babkę ziemniaczaną znajdziemy w internecie, a także w staropolskich książkach kucharskich. Warto zaserwować ją ze smakowitymi sosami, na przykład z leśnych grzybów.

Tło zdjęcie utworzone przez dashu83 - pl.freepik.com