Pyszna babka

Babka ziemniaczana – blog poświęcony zdrowiu

Czym jest babka ziemniaczana i jak ją zrobić?

Czym jest babka ziemniaczana i jak ją zrobić?

Babka ziemniaczana jest na ogół pieczona z drobno startych ziemniaków. Można do niej dodać kiełbasę i inne smakołyki. Stanowi ona pyszność zarówno na gorąco, jak i po usmażeniu na suchej patelni. To jest taki domowy pomysł na posiłki.

Jaki jest skład babki z ziemniakami?

Jeżeli chcemy zrobić babkę z ziemniakami, potrzebujemy następujących składników:

  • ziemniaki,
  • kiełbasa,
  • tłusty boczek,
  • jajka,
  • mąka,
  • cebula,
  • przyprawy (sól, pieprz, cukier).

Do przygotowania babki ziemniaczanej należy użyć form o wielkości co najmniej 22/28 cm. Do posypania wnętrza formy potrzebne są również około 2 łyżki bułki tartej.

Sposób przygotowania babki

Po umyciu ziemniaków, trzeba je ostrożnie obrać i zetrzeć na tarce za pomocą małych otworów . To takie małe okrągłe oczka. Jeśli ziemniaki po obraniu wydzielają dużo wilgoci, można je trochę odcedzić. Jednak babka ziemniaczana piecze się przez długi czas, nadmiar wilgoci z czasem wyparowuje. Do startych ziemniaków, trzeba wbić dwa średniej wielkości jajka. Na łyżeczce do herbaty dodać trzy łyżki stołowe mąki pszennej i przypraw: sól, pieprz, cukier lub paprykę. Potem trzeba dokładnie wymieszać masę. Potem trzeba włożyć słoninę do patelni. Następnie trzeba kiełbasy wysokiej jakości pokroić w kostkę i usmażyć na patelni z tłuszczem. Kiełbasa może być tylko lekko przypieczona albo smażona dłużej i przyrumieniona. Zachęcamy do pokrojenia cebuli i dodania jej do babki ziemniaczanej wraz ze smażonym boczkiem i kiełbasą. Wystarczy użyć łyżki, aby wymieszać całą masę. Pozostałym tłuszczem należy nasmarować brytfannę i posypać bułką tartą. Potem trzeba umieścić masę ziemniaków w formie i wygładzić powierzchnię.

Ile należy piec babkę ziemniaczaną?

Przygotowaną blachę trzeba umieścić na środku pieca lub na dolnej półce i rozgrzać do 200 stopni. Trzeba wybrać opcję pieczenia i piec przez całą godzinę, a co najmniej przez pięćdziesiąt minut. Babka ziemniaczana (https://ranozebrano.pl/babka-ziemniaczana-500g-1) powinna pięknie się rumienić. Jeśli babka ziemniaczana robi się zbyt gorąca podczas pieczenia, oznacza to, że forma jest zbyt blisko górnej grzałki i trzeba ją przenieść na dolną półkę.

Jak jeść babkę ziemniaczaną po upieczeniu?

Pieczona babka ziemniaczana ma miękką teksturę wnętrza. Możemy zjeść jej górną cześć po upieczenia, a resztę umieścić w lodówce do całkowitego ostygnięcia. Po schłodzeniu, łatwiej jest ciąć babkę ziemniaczaną. Tuż przed podaniem możemy pokroić babkę ziemniaczaną na kwadraty i usmażyć ją na suchej patelni.

Tło zdjęcie utworzone przez dashu83 - pl.freepik.com