Pyszna babka

Babka ziemniaczana – blog poświęcony zdrowiu

Jak zrobić pyszną babkę ziemniaczaną?

Jak zrobić pyszną babkę ziemniaczaną?

Tajemnica smaku babki ziemniaczanej nie tkwi tylko w ziemniakach. Powinna ona mieć aromat pieczonych ziemniaków i boczku, ale także złocistą, chrupiącą skórkę i lekko kremową konsystencję. Przynajmniej taka jest ogólna definicja, ponieważ babka ziemniaczana jest otwarte na wszelkiego rodzaju eksperymenty kulinarne.

Skąd pochodzi babka ziemniaczana?

W różnych częściach Polski ma ona różne nazwy. Warto wiedzieć, że babka ziemniaczana z ranozebrano.pl na wschodzie kraju jest najbardziej popularna. Granica jest szczególnie cenna, co nie jest zaskoczeniem, ponieważ mogła pochodzić z dzisiejszej Białorusi, gdzie nadal uważa się ją za smakowitą. Goście często spożywają babkę ziemniaczaną przy stole mieszkańców w Suwałkach i na Podlasiu. To danie dobrze przyjęło kulinarne eksperymenty, dlatego też coraz częściej pojawia się w menu restauracji.

Najprostszy przepis na babkę ziemniaczaną

Wystarczy zetrzeć kilkanaście ziemniaków, dodając dwa jajka i trzy łyżki śmietany oraz boczek. Trzeba wlać trochę oleju na dno naczynia do pieczenia, włożyć i piec w temperaturze około 180 stopni Celsjusza. Oczywiście, nie można zapomnieć o przyprawach, zależnie od tego, czy lubimy mniej czy bardziej pikantną kuchnię.

Jak osiągnąć dobry smak babki ziemniaczanej?

Przygotowując babkę ziemniaczaną, warto wybrać dobre ziemniaki, według doświadczonych kucharzy, najlepiej pracuje się z najlepszymi starymi odmianami. Powinny być one tarte na drobnym sicie. Wzbogać je można, na przykład dodając smażoną cebulę (można również dodać kilka składników, które zapobiegną ciemnieniu nadzienia) i boczek oraz wiele innych. Ważny jest też bekon, który też można dodać do babki ziemniaczanej.

Co jeszcze można dodawać do babki ziemniaczanej?

Na Podlasiu często podaje się grzyby leśne oraz różne rodzaje mięs i kiełbas. Pokrojona w kostkę i smażona wieprzowina lub wołowina może być także dodawana do babki ziemniaczanej. Bardzo ważne są również przyprawy:

  • sól,
  • pieprz,
  • majeranek,
  • kolendra,
  • rozmaryn,
  • czosnek,
  • papryka.

Wszystko zależy od preferencji smakowych.

Sposób przygotowania

Po dokładnym wymieszaniu kompletu składników należy przenieść materiał w naczyniu żaroodpornym lub brytfanny i piec w piekarniku do momentu, aż się zarumieni, czyli na 1-1,5 godziny. Gotowe danie nie powinno przyklejać się do formy; powinno mieć kremową konsystencję od wewnątrz i złotobrązową skórkę od zewnątrz. Kawałki babki ziemniaczanej mogą być smażone na patelni następnego dnia.

Tło zdjęcie utworzone przez dashu83 - pl.freepik.com